Buckholm Tower

  • Status: - *** - Ruiny. Własność prywatna
  • Typ: Wieża mieszkalna położona na planie litery „L” (L-plan tower house)
  • Data: od XVI wieku
  • Położenie: około 1.6 kilometra (1 mili) na północ od miasta Galashiels. Borders
  • Numer według map "Ordance Survey": NT 482379

Scottish Borders, Wielka Brytania

 

 

 

Wybudowana w roku 1582 wieża Buckholm położona jest na szczycie niewielkiego wzgórza tuż nad doliną rzeki Gala Water. Zbudowana z lokalnego gruzu warownia ulokowana została na planie litery „L”. Główny blok mieścił trzy piętra zwieńczone mieszkalnym poddaszem. Od strony wschodniej zachowała się także niewielka wieżyczka schodowa. Położona na parterze spiżarnia o kamiennym, kolebkowym sklepieniu nie posiada bezpośredniego połączenia z wyższymi partiami wieży. Wejście do niej ulokowane oryginalnie było od strony wschodniej. Główne wejście do kwater mieszkalnych prowadziło poprzez spiralne schody umieszczone we wspomnianej wieżyczce schodowej wprost do głównego hallu, (ulokowanego na pierwszym piętrze budynku). Kolejne piętro wieży zaadoptowane było na prywatną komnatę lorda. W późniejszych latach od strony południowej do wieży dobudowane zostało nowe skrzydło mieszkalne.
Buckholm Tower otoczona była ponadto obronnym murem (ten jednocześnie tworzył niewielki dziedziniec). Jego niewielkie fragmenty wraz z ciekawą, łukowatą bramą zachowały się od południowo – zachodniej strony warowni. Ponad tym głównym wejściem oryginalnie istniała bartyzana lub nawet większa wieża bramna. Umiejscowiony w tym miejscu kamienny panel z datą 1582 odnoszącą się do roku powstania wieży i inicjałami I.P. (John Pringle) oraz jego żony N.P. – właścicieli Buckholm został przeniesiony do pobliskiej Torwoodlee Tower.
Buckholm był wciąż zamieszkiwany na początku XX wieku.
Dach wieży zawalił się w pierwszej połowie XX wieku. Nowsza, południowa dobudówka do wieży została w ostatnich latach w niewielkim stopniu zabezpieczona przed zawaleniem. Główna wieża pozostaje niestety w znacznie gorszym stanie.

 

 

 

Oryginalnie posiadłość Buckholm stanowiła własność opactwa Melrose. Po Reformacji została ona jednak przekazana rodzinie Pringle (lub Hoppringle). Jedno z lokalnych podań głosi, że Buckholm został podarowany Jamesowi Hoppringleof Tynnes w podzięce za uratowanie życia królowi Jamesowi V (ur.1512 –zm.1542). Teoria ta wydaje się jednak mało prawdopodobna.

 

 

 

Buckholm Tower jest doskonale znana wszystkim szkockim miłośnikom zjawisk paranormalnych. Faktycznie każdego roku wokół wieży miłośnicy opowieści o duchach przeprowadzają swoje badania. Najsłynniejsza z opowieści dotyczących Buckholm odnosi się do żyjącego tutaj w XVII wieku okrutnego lairda Jamesa Pringle. Pringle jako zdeklarowany przeciwnik Narodowego Konwentu z zapałem tropił i okrutnie mordował wszystkich okolicznych prezbiterian. Gdy sadystycznie zamordował w piwnicy Buckholm ojca wraz synem, zawieszając ich za gardła na wciąż doskonale zachowanych sufitowych hakach, ich żona i matka przeklęła lairda. Od tej pory w każdą rocznicę swojej śmierci okrutny James Pringle pojawia się w okolicy wieży wraz ze sforą kilku psów. Często także słychać krzyki, płacz oraz głuche stukanie dochodzące z kamiennej piwnicy.

 
 

 

 
Historia rodziny Pringles of Buckholm

 

 James Hoppringill of Tynnes.
James (II-gi) Hoppringill of Buckholm and Tynnes. Miał 5-ciu synów:
Jamesa of Tynnes, Johna of Buckholm, Malcolmaof Cortleferry, Alexandra in Little Catpair oraz Davida Edinburgh Burgess.
James (III-ci) Hoppringill of Tynnes. Miał 4-ech synów:
Johna in Tynnes, Andrew, Jamesa oraz Thomasa.
John Hoppringill (IV-ty, syn  Jamesa II-ego of Buckholm and Tynnes). Miał 3-ech synów:
Jamesa, Johna oraz George. George pełnił funkcję nominalnego szeryfa miasta Haddington.

W roku 1619 John i James Pringle of Buckholm sprzedali ziemie Tinnies w lesie Ettrick za 20 tysięcy merks (merk – szkocka srebrna moneta) 1-emu hrabiemu Buccleuch – Walterowi Scott (przed 1606 – 1633).

James  (V-ty) Hoppringill of Buckholm . James zakupił posiadłość Tynnes, lecz wkrótce odsprzedał ją z powrotem. Służył w randze oficera w regionie Melrose.
Miał dwóch synów: Johna of Williamlaw oraz George’a of Buckholm.
Kapitan George Pringle of Buckholm. Miał 3-ech synów:
Jamesa, George’a oraz kolejnego George’a.
James (VI-ty) Pringle of Buckholm. Zmarł w Edynburgu w roku 1714.
W styczniu  1719 roku Lewis (lub Ludovick) Pringle of Tuam z hrabstwa  Galway w Irlandii został prawnym spadkobiercą rodu Pringles of Buckholm.
W roku 1788 James Pringle, 9-ty Laird of Torwoodlee sprzedał posiadłość Bowland i następnie kupił ziemie Buckholmoraz William Law, które należały do innej gałęzi rodu Pringles w latach 1540 – 1713.

 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *