Rispain Camp

  • Status: - * - Obiekt pod opieką Historic Scotland
  • Typ: Obronna farma (Fortified farmstead)
  • Data: Epoka żelaza
  • Położenie: około 1.6 kilometra (1 mili) na zachód od Whithorn. Dumfries & Galloway
  • Numer według map "Ordance Survey": NX 279489

Newton Stewart, Dumfries and Galloway DG8, Wielka Brytania

 

Jeszcze w 50-tych latach XX wieku, Rispain Camp uznawany był za pozostałość po średniowiecznej warowni, czy nawet rzymskim forcie. Kolejne, bardziej współczesne badania archeologiczne przeprowadzone w latach 1978 – 1981 przez Alison i George’a Haggarty’ch wykluczyły jednak powyższe hipotezy. Obiekt ten był zatem dość nietypową, lecz i przy tym solidnie ufortyfikowaną farmą. Datę jej powstania, dzięki przeprowadzonym w roku 1978 badaniom metodą radiowęglową, określa się na przełom lat 200 – 50 p.n.e.
Rispain Camp ulokowany został na północno – wschodnim odcinku niewielkiego pagórka i mierzy 68 na 52 metrów, co odpowiada powierzchni 0.35 hektara. Jego główny, regularny kopiec otaczały przy tym dwie linie szańców. Niewidoczny już szaniec zewnętrzny, dość dokładnie zbadany w roku 1901, posiadał fosę o szerokości około 1.5 metra i głębokości około 1 metra. Z kolei, wewnętrzny szaniec, na odcinku południowo – zachodnim, mógł się już poszczycić imponującą fosą o szerokości 7.6 metrów i głębokości około 5.8 metrów. Jednocześnie głębokość tejże fosy na odcinkach północno – zachodnim i południowo – wschodnim szacowana jest na około 4.6 metrów. Sam kopiec wznosił się natomiast na wysokość zaledwie 1.2 – 0.9 metra (względem najbliższej okolicy). Dodatkowo, w pobliżu wschodniego narożnika przylegającej do niego fosy odkryte zostały relikty kamiennej cysterny na wodę.
Wejście do Rispain Camp prowadziło natomiast przez wąską groblę, od strony północno – wschodniej.

 

 

 

 

Historia Rispain Camp

 
Nazwa „Rispain” wywodzi się najprawdopodobniej od starowalijskiego wyrazu „rhwospen”, tłumaczonego jako „wódz uprawnej krainy”. Wiadomym jest jedynie, że ta ciekawa, obronna rezydencja została wybudowana przez celtyckich farmerów na przełomie lat 200 – 50 p.n.e. i pozostała w użyciu do około roku 100 naszej ery.

 

 

Podczas licznych prac archeologicznych przeprowadzonych w obrębie tego ciekawego obiektu odnalezione m.in. zostały nikłe pozostałości okrągłego w planie budynku o średnicy około 4 metrów. Ponadto odkryte zostały tutaj zwęglone ziarna, kości zwierząt, węgiel drzewny, miedziany talerz, a także częściowo skremowane ludzkie kości oraz ludzka czaszka.
Najciekawszym znaleziskiem z Rispain Camp jest jednak datowana, aż na epokę brązu, dość mocno przy tym skorodowana głowica brązowej siekiery tzw. typu Balcarry. Jej długość wynosi 144 milimetry, szerokość obucha – 22 milimetry, długość ostrza – 50 mm, przy wadze około 440 gramów.

 

 

Relikty Rispain Camp można zwiedzać (bezpłatnie) o każdej rozsądnej porze.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *