Milton Keith Tower

  • Status: - ** - Ruiny. Dostęp o każdej rozsądnej porze
  • Typ: Wieża mieszkalno - obronna (Tower house)
  • Data: od XV wieku
  • Położenie: w mieście Keith. Aberdeen & Moray
  • Numer według map "Ordance Survey": NJ 429512
  • Inne nazwy: Castle Oliphant, Milton Tower, Milton Castle

Moray AB55, Wielka Brytania

 

 
Jedyną pozostałością po XV-wiecznym zamku Milton Keith jest obecnie niewielka, dwupiętrowa wieża.
Budynek ten posiada wymiary 7.2 na 5.2 metrów. Szerokość jego ścian dochodzi natomiast do 0.9 metra.
Jego jedyne, łukowate wejście ulokowane jest na poziomie dziedzińca, od strony zachodniej.
Na parterze tego budynku mieści się obszerna piwnica z kolebkowym sklepieniem. Dostęp dziennego światła zapewniały jej trzy, osadzone w ścianach południowej, północnej i wschodniej, okna. Do czasów współczesnych jedynie okno północne zachowało swój oryginalny charakter. Podczas, gdy okno wschodnie zostało całkowicie zamurowane, to okno południowe zostało zmniejszone do wymiarów niewielkiej szczeliny. Tym samym, przyjęło ono faktycznie wygląd okna północnego. Wciąż jednak, szczególnie od zewnętrznej strony muru, dość łatwo można dostrzec jego oryginalne kontury.
Powyżej spiżarni, na dwóch kolejnych piętrach znajdowały się typowe komnaty mieszkalne.
Na podstawie wsporników, framugi  drzwiowej, niszy oraz dwóch kominków widocznych na południowej ścianie tej budowli wiadomym jest, że pozostała część tej warowni poprowadzona była właśnie w kierunku południowym. Niestety detale tej części zamku Milton nie są nam znane.
Do północnej ściany wieży przylega też niewielki fragment muru, o szerokości 0.9 metra. Także w nim zostało osadzone szczelinowe okienko.
 

 

 

 

Historia Milton Keith Tower
 

Zamek Milton został wybudowany około roku 1480. W tym czasie okoliczne ziemie pozostawały własnością opactwa Kinloss. Wkrótce po Reformacji (od roku 1560) posiadłość Keith przeszła na własność rodu Ogilvies. Zamek został poddany przebudowie w roku 1601. Dnia 2-ego lipca 1645 roku, podczas szkockiej wojny domowej (1644 – 1645) ówczesny właściciel zamku – John Ogilvie of Miltoun został zabity podczas bitwy pod Alford. W roku 1707 na podstawie kontraktu małżeńskiego Milton Keith stał się własnością Oliphantów, rodu zagorzałych Jakobitów. Ze względu na swój udział w tzw. I-szym powstaniu jakobickim (1715, z pewnością walczyli w bitwie pod Sherrifmuir, dnia 13 listopada) zostali pozbawieni oni wszystkich tytułów i posiadłości. Wówczas też wieża Milton Keith została ostatecznie opuszczona. Oliphantowie, na czele z Francisem Oliphantem, 10-tym Lordem Oliphant (zm. 1748) wzięli też udział w II-gim jakobickim powstaniu (1745 – 1746). Ich przedstawiciele byli obecni podczas największych potyczek tej kampanii, m.in. Prestonpans (21 września 1745), Falkirk (17 stycznia 1746) i Culloden (16 kwietnia 1746).
Większa część zamku Milton została zniszczona w roku 1829.
W roku 1976, z pewnością najsłynniejszy mieszkaniec zamku Milton – jezuita John Ogilvie (1579 – 1615), za sprawą papieża Pawła VI (1897 – 1978) został ogłoszony świętym kościoła rzymsko – katolickiego. Urodzony w Keith, w typowo protestanckiej rodzinie, John w wieku 15 lat, głównie za sprawą rodziców udał się na kontynent w celu podjęcia nauk na europejskich uczelniach. Podróżując przez Francję, Niderlandy i Niemcy dotarł w końcu do czeskiego Ołomuńca, gdzie też dokonał nawrócenia na religię katolicką. W roku 1608 wstąpił do Towarzystwa Jezusowego (Jezuitów). Dwa lata później, w Paryżu otrzymał też święcenia kapłańskie. Przez pewien czas pełnił posługę kapłańską w Rouen, we francuskiej Normandii. Po dwóch latach starań John, uzyskał w końcu zgodę generała zakonu jezuitów – Klaudiusza Aquavivy (1543 – 1615) na wyjazd do Szkocji. Za cel swojej misji ewangelizacyjnej Ogilvie obrał region Glasgow i Renfrewshire. Tam, pod przybranym nazwiskiem Watson, odprawiał zakazane w Szkocji od roku 1610, msze katolickie. Został aresztowany (na podstawie donosu) dnia 4 października 1614 roku. Pomimo poddania go ciężkim torturom (między innymi nie pozwolono mu spać przez pełnych siedem dni) Ogilvie odmówił ujawnienia pozostałych jezuickich agentów działających na terenie Brytanii. Wreszcie, 10 marca 1615 roku został skazany na śmierć. Wyrok wykonano tego samego dnia, przez powieszenie i wyprucie wnętrzności.
Błogosławiony w roku 1929 i kanonizowany w roku 1978 John Ogilvie pozostaje do dzisiaj jedynym szkockim świętym i męczennikiem z okresu kontrreformacyjnego.

 

 

 

Wieża Milton Keith pozostaje pod opieką pobliskiej destylarni whisky Strathisla (Chivas Brothers, obecnie Pernod Ricard). Można ją zwiedzać (bezpłatnie) o każdej rozsądnej porze.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *