Castlehill Tower

  • Status: - ** - Ruiny. Własność prywatna
  • Typ: Wieża mieszkalna (Tower House)
  • Data: od XV wieku
  • Położenie: około 7.2 kilometrów (4.5 mili) na południowy – zachód od Peebles. Borders
  • Numer według map "Ordance Survey": NT 214354
  • Inne nazwy: Castle Hill of Manor, Hundleshope

Scottish Borders EH45, Wielka Brytania


 

 

Castlehill Tower, niegdyś masywna wieża mieszkalno – obronna ulokowana została na skalistym wzgórzu o dość nieregularnym kształcie. Budynek jest położony na planie prostokąta o wymiarach 12 na 11.4 metrów, przy ścianach dochodzących do szerokości około 2.1 metrów. Oryginalnie mieścił też cztery piętra. Do dnia dzisiejszego w całości zachowała się niestety jedynie jego część parterowa. W przypadku pierwszego piętra, w dość dobrym stanie przetrwała też ściana zachodnia oraz fragmentarycznie ściana południowa.
Wejście do wieży prowadziło przez niewielką, łukowatą bramę położoną na parterze budynku, od strony wschodniej. Główną jej ochronę stanowiły natomiast masywna żelazna krata oraz dębowe, odpowiednio wzmocnione drzwi zewnętrzne.
Na parterze wieży tradycyjnie umieszczone są spiżarnie. W przypadku Castlehill Tower są to dwie obszerne komnaty z kolebkowym sklepieniem. Co ciekawe jednak, rolę posadzki pełni w nich naturalna lita skała. Oświetlenie tych pomieszczeń zapewniały natomiast szczelinowe okienka.
Dostęp do położonego na pierwszym piętrze wieży głównego hallu prowadził, przez osadzone w grubości północnego muru, wąskie schody.
Hall podobnie do obydwu spiżarni także posiadał kamienne sklepienie. Jedyne zachowane okno komnaty znajduje się w południowym rogu zachodniej ściany.
Do dwóch wyższych pięter prowadziły spiralne schody ulokowane północno – zachodnim rogu budowli. Pod nimi, na poziomie parteru znajduje się łukowaty otwór ściekowy. Podobny zabieg architektoniczny można zauważyć także w pobliskiej Barns Tower.
Na drugim piętrze znajdowała się najprawdopodobniej prywatna komnata lorda. Kolejne piętro wykorzystywane było zapewne przez rodzinę właściciela zamku.
Wieża oryginalnie była także otoczona masywnym murem obronnym. Jego niewielkie fragmenty można dostrzec od północnej i wschodniej strony wzgórza. Dodatkową ochronę stanowiły też położone od południowej, zachodniej i północno – zachodniej strony głębokie rowy o szerokości około 3.5 metrów.
Główna droga do zamku została poprowadzona (faktycznie wykuta w skale) przez północno – wschodni róg wzgórza.

 

 

 

Historia Castlehill Tower

 

 

Chociaż pierwsza wzmianka o zamku pochodzi dopiero z roku 1555, przyjmuje się, że powstał on już pod koniec
XV wieku (część źródeł wydarzenie to wskazuje też na początek XVI wieku). Budowniczymi Castlehill Tower byli, dzierżący już od początków XV wieku prawa do połowy pobliskiej baronii Manor, członkowie rodziny Lowis of Manor.  Reszta tych ziem pozostawała pod kontrolą rodu Inglis of Manor. Położona na lewym brzegu rzeki Manor Water potężna budowla miała głównie za zadanie bronić przeprawy przez pobliski bród oraz starej drogi prowadzącej do Hudleshope.
W roku 1637 zamek wraz z okolicznymi ziemiami został wykupiony przez Alexandra Veitches. Następnie w roku 1672 całość przeszła w ręce George’a Baillie of Jerviswood. Kolejnym właścicielem zamku, w roku 1703 został sir William Douglas, 1-szy hrabia March (ur. ok. 1665 – zm. 1705). 26 lat później, w roku 1729 posiadłość wraz z wieżą została sprzedana James’owi Burnet of Barns. W rękach rodu Burnet pozostała ona też, aż do roku 1838, kiedy to po raz kolejny zmieniła właściciela. Jej nabywca – Thomas Tweedie of Quarter pozostał w zamku przez jedynie następne dwa lata. W roku 1840 Castlehill Tower została ostatecznie opuszczona.
Pod koniec XIX wieku w budowli przeprowadzono niewielkie prace konserwatorskie. W bramie osadzona została wówczas między innymi kopia oryginalnej kraty z położonej na północ od Peebles wieży Barns.

 

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *