Black Castle of Moulin

  • Status: - * - Ruiny. Dostęp o każdej rozsądnej porze
  • Typ: Zamek z dziedzińcem zamkniętym (Stone castle of enclosure)
  • Data: XIV wiek
  • Położenie: około 1 kilometra (0.5 mili) na północny - wschód od Pitlochry. Perth & Angus
  • Numer według map "Ordance Survey": NN 946589
  • Inne nazwy: Caisteal Dubh Mhaothlinne, Moulin Castle, An Sean Chaisteal

Perth and Kinross PH16, Wielka Brytania

 

 

 

 

Black Castle of Moulin, jeden z bez wątpienia najstarszych kamiennych zamków w Szkocji, oryginalnie położony był na najprawdopodobniej sztucznie usypanej, niewielkiej wyspie.
Wybudowana około roku 1326 przez sir Johna Campbella of Lochow (ur. ok. 1313 – zm. 1333) warownia została ulokowana na planie prostokąta o wymiarach 33.5 na 26 metrów. Oryginalna wysokość jej murów wynosiła około 9 metrów, przy ich szerokości 1.8 metra.
Na każdym z jej rogów znajdowała się także okrągła wieża, o średnicy około 6 metrów.
Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie fragmenty wieży północno – zachodniej oraz niewielkie odcinki kurtynowych murów. Widoczne są ponadto fundamenty wieży południowo – wschodniej oraz kamienna ścieżka biegnąca od pobliskiej farmy, aż do zamku.
Z uwagi na swoje oryginalne położenie zamek był z pewnością wyposażony w niewielki port. Nie jest jednak wykluczone, że poprzez jezioro poprowadzona była także dodatkowo wąska grobla.
Pomimo tego, podczas przeprowadzonych w obrębie zamku, w roku 1975 badań archeologicznych nie odnaleziono jednak żadnych pozostałości zarówno po porcie, jak i wspomnianej grobli. Otaczające twierdzę jezioro zostało zdrenowane około roku 1720, zamieniając się na następnych 100 lat w grząskie bagnisko.

 

 

 

 

Historia Black Castle of Moulin

 

Zgodnie z historycznymi przekazami Black Castle of Moulin został wybudowany na miejscu wcześniejszej, nawet XI lub XII-wiecznej twierdzy. Po budowli tej do dnia dzisiejszego nie zachowały się jednak żadne ślady.
W roku 1307, posiadłość Moulin wraz z zamkiem oraz wszystkimi tytularnymi godnościami należącymi do hrabiego Atholl – sir Davida II Strathbogie (ok. 1290 – 1326), zostały skonfiskowane i włączone do Korony. Stało się to na wskutek rebelii przeciwko królowi Robertowi I Bruce (1274 – 1329), w której sir David wziął czynny udział. Wkrótce później, ziemie Moulin szkocki monarcha nadał swojemu szwagrowi – sir Neilowi Campbell of Lochaw (Naill mac Cailein – zm. 1316). Po śmierci sir Neil’a w roku 1316, ich kolejnym właścicielem został jego drugi syn – John Campbell of Lochow (ok. 1313 – 1333). W roku 1320 sir John Campbell został także mianowany 1-szym hrabią Atholl (była to druga kreacja tego tytułu). Właśnie z jego inicjatywy, około roku 1326 na miejscu wcześniejszej twierdzy rozpoczęła się budowa „Czarnego zamku Moulin”. Około roku 1330 poślubił ona także Joan Menteith (ok. 1311 – po 1367), córkę Johna Menteith, Lorda Arran (ok. 1285 – 1344). Dnia 19 lipca 1333 roku sir John Campbell jako jeden z pięciu szkockich hrabiów został zabity w bitwie z Anglikami pod Hallidon Hill. Po jego bezpotomnej śmierci tytuł hrabiego Atholl pozostała zwakowany, aż do roku 1341. Po nominacji Williama Douglasa, Lorda Liddesdale (ok. 1300 – 1353) i jego natychmiastowej rezygnacji z tej godności – w roku 1342 przeszła ona w ręce Roberta Stewarta (1316 – 1390), przyszłego króla Szkocji – Roberta II.
Black Castle of Moulin pozostał w użyciu aż do roku 1500, kiedy to za sprawą jednego z posłańców do zamku została zawleczona panująca wokół dżuma. Według lokalnych przekazów zamek został następnie podpalony za pomocą salwy armatniej. W ten sposób miano utworzyć osobliwy stos pogrzebowy dla jego zmarłych mieszkańców.
Od XV wieku ziemie Moulin (z wyjątkiem zrujnowanego zamku) należały do rodu Fergusons. W roku 1638 zostały one następnie sprzedane rodzinie Murrays.
W roku 2002 pod kierownictwem architekt Rebeki Little podjęto prace konserwatorskie ruin Black Castle of Moulin. Część jego murów została wówczas rozebrana, a następnie pieczołowicie odbudowana przy zastosowaniu oryginalnych, średniowiecznych metod budowlanych.

 

 

 

Ruiny zamku leżą na szlaku turystycznym i można je podziwiać (tylko z zewnątrz) o każdej rozsądnej porze. Z uwagi na pasące się w pobliżu bydło należy jednak zachować ostrożność.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *