Borve Castle

  • Status: - * - Ruiny. Dostęp o każdej rozsądnej porze
  • Typ: Zamek z dziedzińcem zamkniętym (Courtyard castle)
  • Data: najprawdopodobniej od XVI wieku
  • Położenie: około 3 kilometrów (2 mil) na północny – wschód od Bettyhill. Sutherland & Caithness
  • Numer według map "Ordance Survey": NC 725642
  • Inne nazwy: House of Burro, Farr Castle

Highland KW14, Wielka Brytania

 

 

 

Nikłe relikty murów są dziś jedyną pozostałością warowni Borve.
Położony w przepięknym miejscu na stromym, otoczonym wodami zatok Geodh’ Ruadh i Borrogod, skalistym klifie, oddzielonym od reszty stałego lądu jedynie wąską groblą, zamek rodu Mackay powstał w miejscu innej, znacznie starszej twierdzy. Jej budowniczym miał być podobno Wiking o imieniu Torquil.
Data powstania zamku Mackay’ów nie jest nam znana. Z pewnością jednak był on w użytku przed rokiem 1565 i nosił nazwę House of Burro.
Przejścia przez groblę, stanowiącą główną drogę do zamku, bronił zachowany obecnie do jedynie wysokości około 1.5 metra ziemny nasyp i flankujące go głębokie fosy. Druga droga prowadziła od strony morza, poprzez strome skały z kierunku północno – wschodniego. Także i tutaj przejścia tego broniła głęboka fosa, mierząca obecnie około 4.7 metrów szerokości i 1.8 metra głębokości. Z budynków zamkowych przetrwały jedynie nieliczne fragmenty ich fundamentów. W zachodniej części cypla widoczne są między innymi zarysy prostokątnych budynków o ścianach dochodzących do 2.1 metrów szerokości. Z kolei w jego północnej, opadającej w kierunku morza części widoczne są także prostokątne i owalne wgłębienia, stanowiące najprawdopodobniej pozostałość innych budynków zamkowych. Na podstawie zachowanych fragmentów wiadomym jest, że do budowy głównej wieży zamku, położonej od południowej strony cypla, wykorzystano ciosane, równoboczne głazy łączone zaprawą wapienną.  Obecnie nie jest jednak możliwym ustalenie dokładnego wyglądu tej twierdzy.

 

 

 

Historia Borve Castle

 

Zamek Borve miał służyć jego właścicielom – Mackay’om of Farr jako baza wypadowa do ataków na ziemie należące do klanu Sutherland. W związku, że Mackay’owie ignorując uwagi regentki Szkocji Marii de Guise (ur. 1515 – zm. 1560) w dalszym ciągu atakowali swoich sąsiadów, a także nie stawili się na wyznaczonej im audiencji w zamku Inverness, ta w ostateczności w sierpniu 1554 roku wynajęła prywatny statek „Lion” (cumujący w porcie Leith) do zniszczenia ich głównej twierdzy. Od strony lądu Borve miał także zaatakować sir Hew Kennedy of Girvanmains (ojczym sir Johna Gordon, 11-ego hrabiego Sutherland (ok. 1526 – 1567)) na czele 50 żołnierzy i przy pomocy królewskiego ogniomistrza Hansa Chochrane. Dowodzący nieudaną obroną Rory Mor Mackay został pochwycony i natychmiast powieszony na miejscu. Sir Kennedy powrócił do Edynburga w listopadzie, przywożąc z sobą jeńca – kolejnego członka buntowniczego klanu – Y Dhu (syna Donalda) Mackay’a. Ten został uwięziony w zamku Dumbarton a następnie także i w edynburskiej twierdzy. W następnym roku, u podnóża góry Beinn – mhor miała miejsce ostatnia bitwa pomiędzy klanami Sutherland i Mackay. Podczas niej większość członków klanu Mackay (około 120) została zabita lub utonęła w pobliskiej rzece Garbharry.
Następne oblężenie posiadłości Mackay’ów miał zarządzić, już po śmierci Marii de Guise (11 czerwca 1560) sam hrabia Sutherland w roku 1565. Zniszczona wówczas twierdza została odbudowana. Kolejna o niej wzmianka pochodzi z roku 1630. Wreszcie w roku 1655 Borve został zaatakowany i kompletnie zniszczony podczas ataku przeprowadzonego przez Johna Gordon’a, 14-ego hrabiego Sutherland (1609 – 1679).

 

 

 

Ruiny zamku można zwiedzać o każdej rozsądnej porze. Z uwagi jednak na strome i niebezpieczne klify należy zachować wzmożoną uwagę.

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *